Dobroczynna nalewka z pomarańczą, cynamonem i imbirem na miodzie

Bomba witaminowa i nie tylko. Fantastyczna nalewka na przeziębienie w wersji dla dorosłych :) Słodycz miodu i pomarańczy równoważona cynamonem, goździkami i imbirem. Idealna na jesienne wieczory.

Składniki

- pół litra miodu naturalnego - prawdziwego polskiego
- 6 pomarańczy
- pół litra wódki
- pół litra ciemnego rumu
- pół litra przegotowanej wody
- cynamon - laski
- goździki
- imbir świeży

Przepis


Pomarańcze parzymy wrzątkiem i przecinamy na pół. Przekładamy do dużej miski, garnka, itp. Zalewamy wódką i rumem. Odstawiamy na 24 godziny.


Po tym czasie wyjmujemy pomarańcze z zalewy i wyciskamy z nich sok. Ja użyłam przystawki do malaksera, ale każdy elektryczny automat do wyciskania pomarańczy, cytrusów będzie odpowiedni.

Wyciśnięty sok przelewamy przez sitko do garnka. To co zostanie na sitku - resztki skórek pomarańczy, przypadkowe pestki itp. wyrzucamy.

Do soku dolewamy naszą zalewę (też przez sitko na wszelki wypadek).

Teraz czas na wodę i miód. Jeśli przez przypadek trafił do was słoik zepsutego - sfermentowanego miodu, to spokojnie możecie go dodać do tej nalewki. Jesteście nowi na moim blogu - poczytajcie koniecznie Jak rozpoznać zepsuty miód zanim go kupicie.

Dodajemy zatem po pół litra przegotowanej wody i miodu. Mieszamy dopóki cały miód się nie rozpuści. Próbujemy czy odpowiada nam moc nalewki. Jeśli jest za mocna, dolewamy trochę wody. Czynność powtarzamy do momentu uzyskania odpowiedniej mocy nalewki lub gdy się ona skończy :)

Przelewamy nalewkę do butelek, słoików. Na każde pół litra nalewki dodajemy: 1 laskę cynamonu, 1 plasterek imbiru (chyba, że lubicie imbir to możecie dodać go więcej), 4 goździki. Zakręcamy i odstawiamy na 3 tygodnie.

Podajemy w kieliszkach lub małych (!) szklaneczkach w temperaturze pokojowej. Chodzi o to, by nalewka wolno spływała po gardle i pozostawała przez chwilę na nim, tak by cenne składniki z niej mogły wpływać pozytywnie na nasze przeziębione gardło :)

Stosujemy regularnie całą zimę :)




13 komentarzy:

  1. Musi być niesamowicie aromatyczna :)!

    OdpowiedzUsuń
  2. Brzmi smacznie, choć osobiście wolę się leczyć końską dawką witaminy C i porcją snu ;) Czy miód możnaby zastapić syropem klonowym?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Myślę, że prawdziwy syrop klonowy też byłby ok. Wydaje mi się, że syrop klonowy jest słodszy od miodu. Dałabym go mniej.

      Usuń
  3. Mniam, zapisuję przepis, zrobimy z Mężem :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dajcie znać potem jak wyszła :) jestem bardzo ciekawa :)

      Usuń
  4. Ależ to musi obłędnie smakować!

    OdpowiedzUsuń
  5. Ta nalewka to chyba nie tylko dobre działanie dla zdrowia, ale i coś pysznego :D

    OdpowiedzUsuń
  6. Nalewka musi być pyszna.Sama często w domu robię nalewki różnego rodzaju.

    OdpowiedzUsuń
  7. Świetny przepis, uwielbiam takie rozgrzewające cuda!

    OdpowiedzUsuń
  8. Z wódką i rumem mówisz :) czuję się zachęcona, a do tego jeszcze pomarańcze:) musi smakować i pachnieć obłędnie :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Nie wiem czy zagląda jeszcze tu Pani, ale mam pytanie ile taka nalewka może stać? Jak tradycyjna nalewka im dłużej tym lepiej?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Moja stoi nie dłużej niż 3 miesiące - zazwyczaj jest już wtedy wypita, a nie robię na zapas. Ale jako, że jest na alkoholu i z cukrem - miodem, powinna postać trochę.

      Usuń